Medlemmer

ITSDanmarks medlemmer findes blandt kommuner, myndigheder, organisationer, virksomheder og enkelt-personer, som beskæftiger sig med ITS.

 

I første omgang omfatter initiativet ITS inden for den landbaserede trafik, men der arbejdes på, at ITSDanmark får fokus på ITS inden for alle transportformer.

 

Aalborg Kommune Aalborg Universitet Aarhus Kommune
Mette Skamriis Holm Harry Lahrmann Michael Bloksgaard
www.Aalborg.dk www.cits.aau.dk www.aarhuskommune.dk
msh-teknik@aalborg.dk hsl@civil.aau.dk mib@aarhus.dk 
     
 
Adibus Advanced Traffic Systems Ages
Henrik Eriksen   Ludger Linnemann
www.adibus.dk www.at-systems.dk www.ages.de
hke@adibus.dk   ludger.linnemann@ages.de
     
ATKI Atkins Danmark

Asfaltindustrien

Kim Hannibal Eli Skop Anders Hundahl
www.atki.dk www.atkins.dk www.asfaltindustrien.dk
hannibal@atki.dk eli.skop@atkinsglobal.com a@asfaltindustrien.dk
     
 
Citelum Denmark COWI Dansk Vejforening
Peter Rødgaard Rasmus Guldborg Jensen Helle Rasmussen
www.citelum.dk www.cowi.dk www.dv.dk
prodgaard@citelum.dk rgje@cowi.com hr@dv.dk
     
DI Transport Dynniq Esbjerg Kommune
Michael Svane Mikkel Rosing-Schow Morten Myrhøj Monrad Nielsen
www.transport.di.dk www.dynniq.com www.esbjergkommune.dk
misv@di.dk mikkel.rosing-schow@dynniq.com mon13@esbjergkommune.dk
     
Fara Danmark FlexDanmark Frederiksberg Kommune
Kenn Rosenberg Finn Kock Sørensen Peter E.S. Rasmussen
www.fara.dk www.flexdanmark.dk www.frederiksberg.dk
  fks@flexdanmark.dk pera02@frederiksberg.dk
     
Genua Consult Hermes Traffic Intelligence ITS Teknik
Lone Dörge Lars Rosenberg Randleff Per Hedelund
www.genua.dk www.hermestraffic.com www.its-teknik.dk 
lod@genua.dk lrr@hermestraffic.com  peh@ITS-teknik.dk 
     
Kapsch TrafficCom KeyResearch Kolding Kommune
Magdalena Grahn Jens Peder Kristensen Erik Harbo
www.kapsch.net/se www.keyresearch.dk www.kolding.dk
magdalena.grahn@kapsch.net jpk@keyresearch.dk  ehar@kolding.dk
     
Københavns Kommune Movia MultiQ
Kim Møller Annette Heckscher Stephan Arnold Thomsen
www.kk.dk  www.movia.dk www.multiq.com
  ahs@moviatrafik.dk stephan.thomsen@multiq.com
     
Odense Kommune Rambøll RAW Mobility
Jan Baunehøj Andersen Lars Testmann Rasmus Albrink
www.odense.dk www.ramboll.dk www.rawmobility.dk
jband@odense.dk LRT@ramboll.dk rasmus@rawmobility.dk
     
 
Region Nordjylland Saphe SFMCON
Tommy T. Madsen Freddy Sørensen Søren Sørensen
www.rn.dk www.saphe.dk www.sfmcon.com
ttm@rn.dk freddy@saphe.dk sos@sfmcon.com
     
Styrelsen for Dataforsyning og Effektivisering

Sund & Bælt

Swarco
Anja Schäffer Finn Bormlund Søren Kolding
www.sdfe.dk www.sundogbaelt.dk www.swarco.com
ansch@sdfe.dk fbt@sbf.dk Soren.Kolding@SWARCO.COM
     
Sweco Technolution Nordjyllands Trafikselskab
Jakob Schwartz Danny Vroemen Lars Elgaard Thomsen
www.sweco.dk www.technolution.com/move www.nordjyllandstrafikselskab.dk
jakob.schwartz@sweco.dk danny.vroemen@technolution.com let@ntmail.dk
     
  
Trafik-, Bygge- og Boligstyrelsen Trapeze Group  
Jakob Møldrup Petersen Niels Nørskov  
www.trafikstyrelsen.dk www.trapezegroup.dk  
JMP@tbst.dk    
     
 
Vejdirektoratet VEJ-EU Via Trafik
Charlotte Vithen Henrik Harder Marti Louis madsen
www.vd.dk www.vej-eu.dk www.viatrafik.dk
cv@vd.dk henrik@vej-eu.dk mlm@viatrafik.dk
     
   
ÅF    
Kenneth Habo    
www.afconsult.com    
kenneth.habo@afconsult.com    
     
     
     

 


 


Medlemmer