Medlemmer

ITSDanmarks medlemmer findes blandt myndigheder, organisationer, virksomheder og enkelt-personer, som beskæftiger sig med ITS.

Et medlemskab af ITSDanmark koster årligt kr. 10.000 for myndigheder, organisationer og virksomheder med 5 eller flere ITS-medarbejdere, kr. 7.000,- for myndigheder, organisationer og virksomheder med færre end 5 ITS-medarbejdere og kr. 1.000,- for enkeltmandsvirksomheder.

I første omgang omfatter initiativet ITS inden for den landbaserede trafik, men der arbejdes på, at ITSDanmark får fokus på ITS inden for alle transportformer.

Er du interesseret i at blive medlem, så kontakt sekretariatet på +45 22247688

 

A-2 A/S Aalborg Kommune Aalborg Universitet
Morten Jung Mette Skamriis Holm Harry Lahrmann
www.a-2.dk www.Aalborg.dk www.cits.aau.dk
mju@a-2.dk msh-teknik@aalborg.dk hsl@civil.aau.dk
     
Aarhus Kommune Adibus Ages
Michael Bloksgaard Henrik Eriksen Ludger Linnemann
www.aarhuskommune.dk www.adibus.dk www.ages.de
mib@aarhus.dk  hke@adibus.dk ludger.linnemann@ages.de
     
Asfaltindustrien  ATKI Atkins Danmark A/S
Anders Hundahl Kim Hannibal Eli Skoop
www.asfaltindustrien.dk www.atki.dk www.atkins.dk
a@asfaltindustrien.dk hannibal@atki.dk eli.skop@atkinsglobal.com
     
BLIP Systems A/S Bravida Danmark A/S  Citelum Denmark
Preben Fugl Andersen Lars Linddal Jesper Knudsen
www.blipsystems.com www.bravida.dk www.citelum.dk
preben.andersen@blipsystems.com lars.linddal@bravida.dk jknudsen@citelum.dk
     
COWI A/S Dansk Vejforening DELTA
Jens Thordrup Helle Michelsen Juan Farré
www.cowi.dk www.dv.dk www.madebydelta.dk
jth@cowi.dk hmi@dv.dk jfa@delta.dk
     
DI Transport DTU Transport Dynniq
Michael Svane Allan Larsen John Kristiansen
www.transport.di.dk www.transport.dtu.dk www.dynnig.dk
misv@di.dk ala@transport.dtu.dk john.kristiansen@dynniq.com
     
Eltel Networks Ericsson Danmark A/S Fara Danmark
  Anders Laage Kragh Kenn Rosenberg

www.eltelnetworks.dk

www.ericsson.com www.fara.dk
Hovednummer: 88135050 anders.laage.kragh@ericsson.com kenn.rosenberg@fara.dk
     
FlexDanmark Frederiksberg Kommune Genua Consult
Niels Tvilling-Larsen Peter E.S. Rasmussen Lone Dörge
www.flexdanmark.dk www.frederiksberg.dk www.genua.dk
ntl@flexdanmark.dk  pera02@frederiksberg.dk lod@genua.dk
     
Geodatastyrelsen Hermes Traffic Intelligence ITS Teknik
Katarina Ritz Lars Rosenberg Randleff Per Hedelund
www.gst.dk www.hermestraffic.com www.its-teknik.dk 
karit@gst.dk lrr@hermestraffic.com  peh@ITS-teknik.dk 
     
Kapsch TrafficCom AB KeyResearch Københavns Kommune
Magdalena Grahn Jens Peder Kristensen Anders Kreutzfeldt
www.kapsch.net/se www.keyresearch.dk www.kk.dk 
magdalena.grahn@kapsch.net jpk@keyresearch.dk  andkre@tmf.kk.dk
     

 

LED Mark ITS Movia Odense Kommune
Bruno Hansen Annette Heckscher Jan Baunehøj Andersen
www.ledmarkits.dk www.movia.dk www.odense.dk
bhansen@ledmarkits.dk ahs@movia.dk  jband@odense.dk
     
Rambøll Region Nordjylland Rådet for Sikker Trafik
Michael Dynnweber Svend Tøfting Jesper Sølund
www.ramboll.dk www.rn.dk www.sikkertrafik.dk
MDY@ramboll.dk svto@rn.dk  js@sikkertrafik.dk
     
Sund & Bælt Swarco A/S Sweco A/S
Finn Bormlund Søren Kolding Anton Henriksen
www.sundogbaelt.dk www.swarco.com www.sweco.dk
fbt@sbf.dk Soren.Kolding@SWARCO.COM anton.henriksen@sweco.dk
     
Technolution Teknologisk Institut TITSAM
Klaas Lok Finn Zoëga Lars Elgaard Thomsen
www.technolution.eu www.teknologisk.dk www.nordjyllandstrafikselskab.dk
klaas.lok@technolution.com fzo@teknologisk.dk let@ntmail.dk
     
Trafikstyrelsen Trafitec ApS Trapeze Group
Signe Arrhenius Lene Herrstedt Niels Nørskov
www.trafikstyrelsen.dk www.trafitec.dk www.trapezegroup.dk
sia@trafikstyrelsen.dk lh@trafitec.dk  nno@trapezegroup.dk
     
   
Vejdirektoratet VEJ-EU ÅF-Hansen & Henneberg
Charlotte Vithen Henrik Harder Eric Gautier
www.vd.dk www.vej-eu.dk www.afhh.dk
cv@vd.dk henrik@vej-eu.dk eg@hansen-henneberg.dk
     

Medlemmer